Skleroterapia żylaków konczyn

Skleroterapia jest jedną z metod nieoperacyjnego leczenia niewydolnych żył, które polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego w postaci piany lub płynu o odpowiednim stężeniu leku, który powoduje jej zamknięcie i stopniowe zanikanie. Leczenie to jest stosunkowo nieszkodliwe jeśli Pacjent przestrzega zaleceń lekarza.

Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł (venulektazje i żyły siatkowate) lub tradycyjnych igieł o rozmiarach odpowiednich dla kalibru naczynia (duże żylaki i niewydolne pnie żylne) bądź specjalnie do tego przeznaczonych i są niemal bezbolesne (czasem występuje uczucie pieczenia i niewielki ból gdy pęknie żyłka). Po wstrzyknięciu leku żyła obkurcza się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku, kilkunastu tygodni żyła przestaje być drożna i widoczna.

Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 10-40 minut. Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności i może wrócić do pracy. Konieczne jest chodzenie w opasce elastycznej lub pończosze zgodnie z zaleceniami lekarza ( najczęściej II stopień ucisku – pończocha). Uzyskanie dobrego wyniku wymaga czasem kilkukrotnych sesji wstrzyknięć w różnych odstępach czasowych.

Przygotowanie do skleroterapii
Skleroterapia to zabieg, który nie wymaga szczególnego przygotowania. Jedyną, ważną informacją, o której należy pamiętać to fakt, że na wizytę należy wziąć ze sobą pończochę o II stopniu kompresji, którą zakładamy na kończynę bezpośrednio po skleroterapii. Warto skonsultować się z lekarzem i kupić produkt dobrze dobrany i zalecany. Nie należy wykonywać depilacji w dniu zabiegu, nie kremować ani natłuszczać skóry kończyny zakwalifikowanej do zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu nie jest wskazane prowadzenie samochodu, wskazany jest obowiązkowo spacer.

Kwalifikacje do zabiegu skleroterapii przeprowadza prof. dr n. med. Dariusz Patrzałek.