Badania USG

Badanie USG to jedno z nowoczesnych technik w medycynie i podstawowa metoda diagnostyczna wielu lekarzy pracujących w poradniach specjalistycznych. Na podstawie uzyskanych wyników oraz badania Pacjenta, lekarz podejmuje decyzje o leczeniu czy wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki.

USG to badanie obrazowe, które pokazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów, dzięki czemu można wykryć w nich nieprawidłowości, na przykład zgrubienia czy guzy.

Ginekologiczne badanie przezpochwowe pozwala ocenić szyjkę i dno macicy, stan jajników oraz wykryć mięśniaki, torbiele i choroby nowotworowe narządu rodnego. U kobiety ciężarnej zagląda się do wnętrza macicy przez powłoki brzuszne, by stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo.

USG jąder pozwala na ocenę zawartości worka mosznowego: jąder, najądrzy, ich osłonek i obecności żylaków powrózka nasiennego. Powinno być wykonane w każdym przypadku bólu jąder, powiększenia moszny, wyczuwalnego guzka, wycieku cewki moczowej. Przy braku jadra w worku mosznowym pozwala na ustalenie przyczyn tego stanu.

Pod kontrolą aparatu USG wykonuje się także biopsje – pobranie tkanek do badania histopatologicznego, dzięki czemu można postawić jeszcze precyzyjniejszą diagnozę.

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu realizowanych badań w ramach poradni specjalistycznych, dostępne są w rejestracji.