Wazektomia

Wazektomia, potocznie zwana jako antykoncepcja dla mężczyzn, to kilkunastominutowy mikrochirurgiczny zabieg urologiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu lub nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości. Dochodzi wówczas do blokady drożności światła nasieniowodów, a tym samym przerwanie transportu elementów komórkowych – głównie plemników – do ejakulatu. Nie znaczy to jednak, że już od razu po zabiegu, ejakulat jest pozbawiony spermy, gdyż u Pacjenta po wazektomii ejakulat może zawierać komórki rozrodcze męskie do 2-3 miesięcy od zabiegu, pochodzące z pęcherzyków nasiennych, które mogą być rezerwuarem spermatozoidów. W tym okresie zaleca się stosowanie dodatkowych form antykoncepcji do momentu potwierdzenia negatywnym wynikiem badania morfologii nasienia na obecność żywych plemników w ejakulacie. Wazektomia jest zabiegiem trwałym, którego skutki można odwrócić poprzez ponowne zespolenie nasieniowodów.

Wazektomia nie zmniejsza popędu płciowego, a biorąc pod uwagę, poprawę relacji partnerskich po zabiegu nawet zwiększa, ponieważ ciągły stres wystąpienia ciąży niepożądanej poszedł w zapomnienie. Mężczyzna nadal doświadcza erekcji i wytrysku. Jedyna różnica to, że w nasieniu-ejakulacie brakuje plemników. Gruczoły produkujące ejakulat nie ulegają zmianie po wykonanej wazektomii. Optycznie nie obserwuje się żadnych zmian w ejakulacie oprócz nieobecności plemników.

Wazektomia nie ma wpływu na męskość. Organizm otrzymuje tak samo odpowiednią ilość hormonów, nie zmienia się głos, ani nie występuje nadmierne owłosienie. Jądra nadal wytwarzają plemniki, które jednak nie opuszczają ciała – są one resorbowane przez organizm (jest to znane zjawisko i bez stosowania wazektomii, np.: przy celibacie).

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
Kwalifikację do zabiegu przeprowadza dr n. med. Wojciech Kołaczyk. Aby zarejestrować się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem 696 054 932 lub prosimy o skorzystanie z rejestracji internetowej

Wojciech Kołaczyk – ZnanyLekarz.pl