Stulejka

Stulejka jest jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych w zakresie prącia, która polega na nadmiernym zwężeniu otworu w napletku, którego nie udaje się zsunąć z żołędzi penisa. U niemowląt i chłopców do lat 3 stulejkę można uznać za stan fizjologiczny, w starszym wieku taki stan jest patologią i wskazana jest konsultacja z lekarzem urologiem.

U nastolatka czy dorosłego mężczyzn stulejkę stwierdza się, gdy napletek nie zsuwa się lub zsuwa tylko częściowo z żołędzi. Stulejka może mieć charakter wrodzony lub nabyty, kiedy to została wywołana poprzez stan zapalny napletka czy choroby skóry.

Nieleczona stulejka z czasem objawia się trudnościami w oddawaniu moczu, przez co rozwijają się infekcje, którym towarzyszy ból i pieczenie, moczenie nocne czy bolesna erekcja, a także:

  • predysponuje do zakażenia wenerycznego i utrudnia jego leczenie,
  • bywa przeszkodą w zapłodnieniu,
  • powoduje chroniczne zakażanie partnerki seksualnej,
  • zwiększa ryzyko występowania zmian zastoinowych w wyższych piętrach układu moczowego,
  • może stać się podłożem do rozwoju raka.

Stulejkę w początkowym okresie można leczyć zachowawczo: odpowiednią higieną, maściami p-bakteryjnymi. Zwykle jednak leczeniem z wyboru jest operacja ze względu na poważne zmiany bliznowate napletka. Operacja stulejki polega na plastyce napletka, wycięciu części lub całości napletka w zależności od problemu lub preferencji pacjenta.

Zabieg obrzezania wykonujemy u pacjentów bez względu na wiek. Zaletą zabiegu jest również zmniejszenie występowania stanów zapalnych dróg moczowo-płciowych i raka penisa.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
Kwalifikację do zabiegu przeprowadza dr n. med. Wojciech Kołaczyk. Aby zarejestrować się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem 696 054 932 lub prosimy o skorzystanie z rejestracji internetowej

Wojciech Kołaczyk – ZnanyLekarz.pl