Przezcewkowe usunięcie guza moczowego (TURT)

Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowegojest endoskopowym zabiegiem diagnostyczno-terapeutycznym stosowanym w przypadku raka pęcherza moczowego. TURT jest leczeniem z wyboru u pacjentów z powierzchownym rakiem pęcherza moczowego. Powierzchowny rak pęcherza to taki, który nie nacieka tkanki mięśniowej ściany pęcherza moczowego.

Zabieg polega na wprowadzeniu do pęcherza przez cystoskop specjalnego narzędzia endoskopowego – resektoskopu, którym urolog wycina nieprawidłowe tkanki. Bezpośrednio przed przystąpieniem do przezcewkowej resekcji guza pęcherza moczowego urolog wykonuje cystoskopię. Resektoskop jest narzędziem wyposażonym w układ optyczny i pętlę elektryczną, którą urolog pod kontrolą wzroku wycina tkankę nowotworową z pęcherza moczowego.

Z reguły zabieg trwa od kilku minut w przypadku małych zmian do ponad godziny kiedy w pęcherzu są duże lub liczne guzy. Materiał uzyskany podczas TURT wysyłany jest do badania histopatologicznego.

Po przeprowadzeniu zabiegu urolog zakłada do pęcherza moczowego pacjenta cewnik Foley’a celem kontroli krwawienia i diurezy. Cewnik Foley’a zapewnia niskociśnieniowe odprowadzenie moczu dzięki czemu ściana pęcherza szybciej się goi. Przez kilka dni po TURT może występować krwiste zabarwienie moczu, zatykanie cewnika przez skrzepy krwi.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
Kwalifikację do zabiegu przeprowadza dr n. med. Wojciech Kołaczyk. Aby zarejestrować się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem 696 054 932 lub prosimy o skorzystanie z rejestracji internetowej

Wojciech Kołaczyk – ZnanyLekarz.pl