Przezcewkowe usunięcie prostaty

Gruczoł krokowy, zwany także prostatą lub sterczem, jest częścią męskiego narządu rozrodczego i odpowiadaja za wytwarzanie białawej wydzieliny wchodzącej w skład ejakulatu – zawiesiny zawierającej plemniki. Występujące wraz z wiekiem zmiany hormonalne w organiźmie (m.in. zmniejszenie produkcji testosteronu) mogą powodować zwiększenie rozmiarów tego organu. Uciskając cewkę moczową utrudnia on, a w zaawansowanym stadium nawet uniemożliwia oddawanie moczu.

Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego – TURP jest zabiegiem endoskopowym stosowanym w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Do TURP kwalifikowani są pacjenci, u których zastosowane leczenie farmakologiczne nie przynosi spodziewanego efektu. Wielkość gruczołu obliczona w badaniu USG ma kluczowe znaczenie przy kwalifikacji do TURP.

TURP jest zabiegiem wykonywanym przez cewkę moczową. Urolog wprowadza do cewki moczowej resektoskop – narzędzie endoskopowe zaopatrzone w pętlę elektryczną i układ optyczny, dzięki któremu pod kontrolą wzroku wycina tkankę przerośniętego gruczołu krokowego. Cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą obrazu cewki sterczowej na ekranie monitora. Skrawki gruczołu wyciętego podczas TURP wpadają do pęcherza moczowego skąd urolog wypłukuje je przez płaszcz resektoskopu lub usuwa je specjalną strzykawką.

Po zabiegu urolog zakłada do pęcherza cewnik Foley’a. Z reguły jest to cewnik trójdrożny, który umożliwia podłączenie płukania w przypadku krwawienia. Cewnik usuwany jest po oczyszczeniu moczu z krwi i skrzepów.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
Kwalifikację do zabiegu przeprowadza dr n. med. Wojciech Kołaczyk. Aby zarejestrować się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem 696 054 932 lub prosimy o skorzystanie z rejestracji internetowej

Wojciech Kołaczyk – ZnanyLekarz.pl