Usunięcie kamienia z cewki moczowej

Nieodpowiednia dieta, nadmierne spożywanie soli kuchennej czy niedostateczna podaż płynów (pamiętaj, powinniśmy pić minimum 2 litry wody dziennie), może sprzyjać rozwojowi kamicy. Do czynników, które przyczyniają się do pojawienia kamieni w układzie moczowym zaliczyć można także przewlekłe zakażenia gród moczowych i nadmierne wydalanie wapnia z organizmy

Usunięcie kamienia z cewki moczowej może odbyć się samoistnie, bez ingerencji lekarza. Dzieje się tak, gdy średnica kamienia jest mniejsza niż 4 mm i gdy kamienie znajdują się blisko ujścia cewki moczowej. Jeśli wielkość i położenie kamieni moczowych wyklucza możliwość samoistnego wydalenia, wymagana jest ingerencja lekarza urologa. Najczęściej obecność kamieni w cewce moczowej objawia się poprzez występowanie bólu promieniującego do okolicy krocza, uczucie parcia na mocz, czy też krwiomocz.

Zabieg usunięcia kamieni, zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową endoskopu, z pomocą którego usuwana jest przyczyna dolegliwości.

Najłatwiejszą i najważniejszą metodą zapobiegania kamicy nerkowej, która może prowadzić do kamicy cewki moczowej, jest picie dużej ilości płynów – tak aby objętość moczu zawsze wynosiła minimum 2 litry na dobę. Zaleca się ograniczenie spożywanie soli.

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
Kwalifikację do zabiegu przeprowadza dr n. med. Wojciech Kołaczyk. Aby zarejestrować się na wizytę prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją pod numerem 696 054 932 lub prosimy o skorzystanie z rejestracji internetowej

Wojciech Kołaczyk – ZnanyLekarz.pl